Oyun Bilgisayarı Toplamak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Bilgisayarlar günümüzde her alanda kullanılır halde geldi. Bununla birlikte belirli işleri kolay hale getirmesinin yanı sıra bilgisayarlar oyun oynamak için de en büyük yardımcımız. Bileşenleri birbiri ile uyumlu halde toplayarak güzel bir oyun bilgisayarına sahip olabiliriz. Peki, bu bileşenler nasıl seçilmelidir? Bu sorunun cevabını birlikte arayıp güzel bir oyun bilgisayarı toplamak için biraz bilgi sahibi olalım.

1 – İşlemci

İşlemci bilgisayarın beynidir. Diğer aygıtlardan gelen verileri toplar, bu verilerle gerekli matematiksel işlemleri yapar ve bir sonuca ulaştıktan sonra gerekli yerlere geri gönderir. Aynı anda birçok işlem yapabildiği için çalışırken çok fazla ısınabilir. Bunu önlemek için işlemcinin üzerinde soğutucular ve fanlar mutlaka bulunmalıdır. Özellikle yaz aylarında fanlara daha çok iş düşer. İşlemcinin hiç bir mekanik parçası yoktur, tamamen devreler ve transistörlerden oluşur. İçlerinde milyonlarca transistor bulunur.  Bu transistörlerin sayısı ne kadar çok olursa işlemci o kadar hızlı olur. Oyun bilgisayarımız için de tercih etmemiz gereken yüksek hızlı bir işlemci olmalıdır.

Günümüz piyasasında işlemci üretimine hakim olan iki firma vardır. Bunların ilki İntel firmasıdır. Üretmiş olduğu yüksek hızlı işlemciler ile ön plana çıkar. Tabi hızı ne kadar yüksekse fiyatı da buna bağlı olarak yüksek olabilir. Diğer bir firma ise İntel’e göre daha ekonomik olan Amd firmasıdır. Bilgisayar maliyetim hem ekonomik olsun hem de hızlı bir işlemcim olsun diyorsanız bu durumda Amd tercih sebebi olabilir.

2 – Ram

RAM; bilgilerin geçici olarak tutulduğu ve tutulan bu bilgilere hızlıca erişim olanağı sağlayan veri depolama birimidir. Oyunlara girdiğimiz zaman karşımıza çıkan loading yazısını biliriz, işte bu yazının görüldüğü an oyun ile ilgili gerekli verilerin RAM’a aktarıldığı andır. Bu sayede oyunların daha hızlı oynanmasına imkan sağlanmış olur. RAM’ler MB (MegaByte) cinsinden ölçülür. RAM seçmek kolay görünebilir fakat iyi bir sistem için iyi bir RAM seçilmesi gerekir. Bizim için RAM’in boyutundan çok ne kadar hızlı olduğu önemlidir. Ne kadar hızlı bir RAM o kadar hızlı bir sistem ve o kadar iyi bir oyun bilgisayarı demektir.

3- Anakart

Anakart; bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde bulunduran, bilgisayarın en önemli parçası diyebileceğimiz bir bileşendir. Bilgisayarı toplamak için kullanacağımız her şeyin anakart üzerinde bir yeri vardır. Anakart üzerinde bulunan veri yolları sayesinde tüm parçalar arasındaki bağlantı sağlanmış olur. Günümüz anakart veri yolu hızları 100 ile 533 MHZ arasındadır. Anakart için de hızı yüksek olan daha iyidir diyebiliriz. Ancak bu hız, anakarta bağlı olan birimler ile uyumlu olmalıdır. Anakart alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey çipsettir. Çipset anakartın özelliklerini belirler. Alacağınız işlemci, RAM vs. birimler çipset ile uyumlu olmalıdır.

4- Ekran Kartı

Oyun bilgisayarı toplarken ihtiyacımız olan en önemli parçalardan biri de kuşkusuz ekran kartıdır. İyi bir ekran kartı seçerken öncellikli olarak dikkat etmemiz gereken grafik işlemcisidir. İkinci olaraksa RAM miktarı ve RAM türünü de göz önüne almamız gereklidir. Günümüzde ekran kartlarında DDR RAM’ler kullanılır. Ekran kartı alanında NVDIA ve ATI firmaları rekabet halindedir. İki firmanın çıkardığı onlarca ürün kafa karıştırmaya sebep olsa da kendimize uygun bir ekran kartı seçebilmemiz için birçok ürün inceleme olanağına sahibiz.

Bir oyun bilgisayarı toplamak için en önemli parçaları kısaca inledik. Fakat kendi başımıza bir bilgisayar toplamak istersek bu bilgiler dışında çok daha fazla tecrübeye ihtiyacımız olabilir. Eğer bu tecrübeye sahipsek bütçemize uygun şekilde seçeceğimiz parçalarla güzel bir oyun bilgisayarı toplamak bizim için zor olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat